Stylizacja Pana Młodego na celowniku, cz. I

Stylizacja Pana Młodego na celowniku, cz. I

Stylizacja Pana Młodego na celowniku, cz. I

Ubiór Pana Młodego w dniu ślubu jest tak samo ważny jak kreacja Jego przyszłej wybranki. Oboje powinni tak samo zachwycać, a stylizacje ślubne powinny być ze sobą spójne i efektowne. Kluczowym elementem jest wybór odpowiednio skrojonego garnituru i dobór komplementarnych dodatków.

W związku z moim doświadczeniem zawodowym związanym ze stylizacją męską, chciałabym przedstawić Wam cenne porady i inspiracje, a także błędy, których należy się wystrzegać.

Część I dotyczyć będzie fundamentalnego elementu, na którym będziemy bazować w wyborze dalszych składowych stylizacji. Jest nim oczywiście garnitur.

STYLIZACJA PANA MŁODEGO – ELEMENTY SKŁADOWE

Dla każdej Pana Młodego ceremonialny i wysokiej klasy wygląd jest kluczową kwestią. Właśnie dzięki niemu może pokazać swoją osobowość i podejście do życia. Niezmiernie ważnym elementem jest właściwy fason i krój ubioru. Powinien pasować do sylwetki, podkreślając jej atuty, a niwelując niedoskonałości. Dopiero później powinniśmy zwracać uwagę na jakość tkaniny z jakiej jest uszyty, a także kolor, czy fakturę materiału.

MARYNARKA

Elementem składowym garnituru, który w pierwszej kolejności przykuwa naszą uwagę jest marynarka. Jej krój powinien zostać odpowiednio dobrany do sylwetki. Dużą popularnością cieszą się marynarki o kroju slim, z większym wcięciem w talii. Podkreślą szczupłą i nienaganną sylwetkę. Mężczyźni o większych gabarytach powinni przymierzyć także wersję regularną, sprawdzając, w której wizualnie prezentują się lepiej oraz, w której czują się bardziej komfortowo.

Mierząc garnitur należy zwrócić szczególną uwagę na to jak prezentuje się materiał, czy zapiętej (na jeden, górny guzik) marynarce. Gdy materiał w talii mocno się marszczy, a szwy na ramionach i plecach są silnie naprężone, a każdy nawet drobny ruch powoduje dyskomfort, oznacza to, że marynarka jest za mała. Natomiast wolna przestrzeń w talii, oraz zbyt obszerny fason w ramionach informuje nas o tym, że marynarka jest na za duża.

para młoda, szampan, kieliszki

Kolejnym detalem na który należy zwrócić szczególną uwagę jest odpowiednia długość rękawów. Przy dłoniach opuszczonych wzdłuż ciała rękawy marynarki powinny sięgać do kości nadgarstka, a mankiet koszuli powinien sięgać do nasady kciuka, wysuwając się z rękawa marynarki na ok. 1-2 cm.

spinki, zegarek, pan młody

Przy tej okazji warto także wspomnieć o ilości guzików i ich obszyciu. Wg etykiety ubioru im większa ilość guzików (5), tym szlachetniejsza tkanina z jakiej został wykonany garnitur i wyższa ranga ubioru. Dodatkowo wiele firm oferuje modele z guzikami w odcieniach dwutonowych, co podkreśla modny charakter stylizacji.

Kolejnym elementem, który dobieramy biorąc pod uwagę figurę Pana Młodego są klapy marynarki. Zalecam wąskie klapy dla mężczyzn szczupłych i z naturalnie rozbudowaną klatką piersiową (sylwetka w kształcie litery V). Natomiast szersze klapy optycznie wyszczuplą Panów o figurze gruszki, czy jabłka. Warto w trakcie przymiarek zmierzyć kilka modeli i ocenić, w którym efekt wizualny jest korzystniejszy. Wiele renomowanych marek wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów w swoich kolekcjach prezentuję obie możliwości. Warto zwrócić także uwagę na rodzaj kołnierza z jakim mamy do czynienia. Wyróżniamy klapy otwarte, zamknięte oraz szalowe.

Rodzaje klap (od lewej): otwarte, zamknięte, szalowe

fot. logo24.pl

Pierwsze z nich stosuje się zazwyczaj w ubraniach mniej formalnych, drugie dodają elegancji i podkreślą formalność ubioru, a ostatnie stosuje się w garniturach smokingowych oraz samym smokingu.

Jeżeli chodzi o ilość guzików, wyróżniamy marynarki zapinane na 1, 2 lub 3 guziki. Fason na 3 jest już bardzo rzadko spotykany, natomiast zapięcie na 1 guzik wywodzi się od marynarki smokingowej dlatego też uchodzi za nieco bardziej formalny. Najbardziej popularnymi, uniwersalnymi i rekomendowanymi przeze mnie są garnituru z 2 guzikami. Pamiętajmy, że w ich przypadku zapinamy tylko jeden, górny guzik! Jest to detal, o którym często zapominamy, a on również buduje efekt pierwszego wrażenia!

Wspomnę także o rozcięcia z tyłu marynarki, czyli o tzw. szlicach. Najwygodniejszym i najlepszym rozwiązaniem są marynarki z 2 szlicami. Marynarka nie ciągnie się i ładnie układa podczas siadania i wstawania. Aby uzyskać pożądany efekt szlice muszą zostać rozcięte! Najlepiej zrobić to już podczas zakupu, aby detal ten nie umknął podczas ślubnej gorączki.

STYLIZACJA PANA MŁODEGO – KAMIZELKA

Kolejnym elementem budującym męski garnitur jest coraz częściej spotykana i lubiana kamizelka. Dodaje ona ślubnej stylizacji dodatkowej formalności i szykowności. Pan Młody będzie mógł pozwolić sobie na zdjęcie marynarki podczas przyjęcia weselnego, pozostając w nienagannej, uroczystej kondycji. Narzeczeni preferujący klasyczne formy powinni wybrać opcję z kamizelką dopasowaną kolorystycznie do garnituru, a pary z nutką szaleństwa mogą pokusić się o krój w kontrastowej barwie.

Pan młody trzymający wpinkę do butonierki- kwiatek

 SPODNIE

Ostatnią częścią garnituru są oczywiście spodnie. One także powinny pasować do sylwetki Pana Młodego. Jednak zarówno w wersji slim i regular istnieje możliwość dopasowania szerokości nogawek do figury. W przypadku Panów o masywniejszych nogach można bez problemu zwęzić nogawkę np. tylko od kolana w dół, wpasowując się tym w taliowane trendy wizerunkowe. Podczas przymiarek należy sprawdzić czy stan spodni jest wygodny i komfortowy, a także czy po zapięciu i założeniu paska spodnie estetycznie się prezentują. Nie powinny przy tym powstawać nieestetyczne marszczenia materiału. Należy zwrócić także uwagę na kanty spodni, które prawidłowo powinny biec prosto i nie rozchodzić się na boki. Warto także usiąść i sprawdzić czy nie odczuwa się przy tym dyskomfortu, a także czy posiada się pełną swobodę ruchu podczas chodzenia. Bardzo istotnym i często bagatelizowanym punktem jest dobór odpowiedniej długości spodni. Oceniamy go po założeniu butów, paska i ułożeniu spodni na wysokości, na jakiej będą one noszone- warunek konieczny! Prawidłowo układająca się nogawka z przodu powinna delikatnie obadać na but, tworząc jedno (!), małe załamanie. Tył nogawki jest zawsze analogicznie do przodu dłuższy o 1,5cm, sięgając mniej więcej do połowy obcasa.

Pan młody w granatowym garniturze z kamizelką, z białą wpinką i granatową muchą

fot. pawo.pl

Każdy z wyżej wymienionych detali stanowi ważny element budujący idealną stylizacje Pana Młodego. W następnym poście opowiem o trendach panujących w odcieniach i fakturach garniturów oraz jak ważną kwestię stanowi odpowiedni dobór tkaniny.

Pan młody w tweedowej marynarce z kamizelką i muchą w bordowym odcieniu, dodatkowo widoczna wpinka z kwiatem

TAGS:

2 comments
  1. AVATAR

    I’ve been troubled for several days with this topic. casino online, But by chance looking at your post solved my problem! I will leave my blog, so when would you like to visit it?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

.cata-page-title, .page-header-wrap {background-color: #e49497;}.cata-page-title, .cata-page-title .page-header-wrap {min-height: 250px; }.cata-page-title .page-header-wrap .pagetitle-contents .title-subtitle *, .cata-page-title .page-header-wrap .pagetitle-contents .cata-breadcrumbs, .cata-page-title .page-header-wrap .pagetitle-contents .cata-breadcrumbs *, .cata-autofade-text .fading-texts-container { color:#FFFFFF !important; }.cata-page-title .page-header-wrap { background-image: url(https://whatalovelyday.pl/wp-content/uploads/2017/02/referencje_lovelyday.jpeg); }